PARTNERZY PORTALU

Kolejne gminy stawiają na wodór. Powstanie Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa

  • AKC    8 czerwca 2022 - 09:44
Kolejne gminy stawiają na wodór. Powstanie Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa
Świnoujście chce rozwijać swoją gospodarkę w oparciu o wodór (fot. flickr)

Podpisano list intencyjny związany z powstaniem Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej. List jest wyrazem poparcia i jednocześnie wzmocnienia procesu rozwoju alternatywnych źródeł energii, w tym technologii wodorowych w regionie uznamsko-wolińskim oraz Uzdrowiska Świnoujście.
  • Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa ma sprzyjać promowaniu możliwości rozwoju „zielonych” obszarów przemysłowych gwarantujących powstanie nowych stabilnych miejsc pracy, sprzyjając jednocześnie ochronie miejscowego klimatu.
  • List intencyjny jest wyrażeniem zrozumienia konieczności podjęcia działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i budowy miejscowej gospodarki niskoemisyjnej w duchu zrównoważonego rozwoju.
  • W jego osiągnięciu pomóc ma zastosowanie wodoru jako źródła energii w zeroemisyjnym oraz niskoemisyjnym transporcie lądowym i morskim, włącznie z bunkrowaniem statków oraz budową nowoczesnych statków z napędem wodorowym.

Projekty prowadzone w obszarze Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej w kierunku rozwoju technologii wodorowych sprzyjać będą wykorzystaniu wyjątkowego potencjału miasta Świnoujście, jak również regionu uznamsko-wolińskiego w zakresie nowoczesnych technologii oraz stworzeniu zaplecza naukowo-badawczego dla firm, które będą rozwijać w regionie technologie produkcji i dystrybucji wodoru.

Inicjatorami i sygnatariuszami listu intencyjnego są prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz prezes zarządu spółki EcoEnergyH2 Piotr Kosowicz. 

Czytaj też: Wodór w centrum zainteresowania samorządów

- Działania stron stwarzają niepowtarzalną szansę rozwoju regionu i wymagają konkretnych przedsięwzięć odpowiadających na potrzeby społeczne w zakresie dążenia do wprowadzania bezemisyjnych i niskoemisyjnych technologii. Stają się również inspiracją do włączania się w rozwój myślenia na rzecz ochrony środowiska, w tym propagowania postaw proekologicznych, zwłaszcza wśród młodzieży, przedsiębiorców i społeczności lokalnych, dotyczących w szczególności ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego regionalnego mikroklimatu nadmorskiego - akcentują sygnatariusze listu. 

Po opracowaniu statutu, zarejestrowaniu i zakończeniu etapu organizacyjnego, zostanie ogłoszona Deklaracja Członkowska Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej, na podstawie której będą przyjmowani członkowie wspierający. Zainteresowani już teraz mogą zgłaszać swój akces w Wydziale Rozwoju Gospodarczego i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Świnoujście.

Gminy stawiają na wodór

Liderami zielonych zmian chcą też być małe gminy. W gminie Sokoły w województwie podlaskim powstaje pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa. Dostarczy paliwo wodorowe gospodarstwom rolnym i domowym. Na początek w Podlaskiej Strefie Zrównoważonego Rozwoju powstanie instalacja zaopatrująca 20 odbiorców.

- Mamy pozyskać od COBORU (Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej - przyp. red.) 21 hektarów na Podlaską Strefę Zrównoważonego Rozwoju, tzw. zieloną strefę przemysłową. Znajdą się tam zakład zgazowania odpadów, który da ciepło, prąd i wodór, farma fotowoltaiczna, elektrolizer i zbiorniki na wodór, a także turbiny wiatrowe - wymienia Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Czytaj też: Pierwsi w Europie. W gminie Sokoły powstanie Rolnicza Dolina Wodorowa

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!