PARTNERZY PORTALU

Sankcje objęły dostawcę urządzeń wod-kan. Mówi się o katastrofie

Sankcje objęły dostawcę urządzeń wod-kan. Mówi się o katastrofie
Z urządzeń firmy Sulzer korzystają oczyszczalnie ścieków m.in. zarządzane przez Wodociągi Kieleckie (Fot. wod-kiel.com.pl)

Spółka Sulzer Pumps Wastewater Poland znalazła się w gronie 35 podmiotów gospodarczych z rosyjskim kapitałem umieszczonych liście sankcyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z produkowanych przez nią urządzeń korzysta wiele polskich samorządów i komunalnych spółek wodno-kanalizacyjnych. W przypadku awarii pracownicy Sulzera nie będą jednak mogli im pomóc, co, zdaniem firmy, może doprowadzić do katastrofy. Spółki samorządowe jednak aż takiej tragedii nie przewidują.
 • Sulzer Pumps Wastewater Poland to dostawca m.in. dmuchaw, mieszadeł i pomp stosowanych w oczyszczalniach ścieków czy systemach odwodnieniowych. Wpisanie firmy na listę sankcyjną oznacza, że nie może ona świadczyć usług ani dostarczać części zamiennych, niezależnie czy urządzenie na gwarancji czy po gwarancji.
 • - Oczywiście problem się pojawi, jeśli coś strzeli - mówi prezes zarządu Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji Janusz Dawidziak.
 • - Może pojawić się chwilowe pogorszenie jakości pracy, podobnie jak w przypadku innych sytuacji awaryjnych, natomiast dostępność na rynku produktów innych firm nas uspokaja - wyjaśnia Ziemowit Nowak z Wodociągów Kieleckich.

Na liście ogłoszonej w kwietniu 2022 r. przez MSWiA znalazło się 35 podmiotów gospodarczych oraz 15 nazwisk. Sulzer Pumps Wastewater Poland z siedzibą w Lublinie umieszczono na niej ponieważ - jak czytamy w uzasadnieniu - beneficjentem rzeczywistym spółki jest powiązany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem rosyjski biznesmen Wiktor Wekselberg.

Sulzer dostarcza dmuchawy i mieszadła do wielu polskich oczyszczalni ścieków m.in. Krakowie, Lublinie, Goleniowie, Kielcach, Rzeszowie, Zamościu czy Władysławowie. Jest również dostawcą pomp wykorzystywanych w systemach odwodnieniowych dróg np. S8 w woj. podlaskim czy najdłuższym tunelu drogowym w Polsce - pod Ursynowem w Warszawie w ciągu S2 (Południowa Obwodnica Warszawy).

Sulzer ostrzega przez zanieczyszczeniami i zalaniami

Jeden z pracowników firmy Michał Dudek naświetlił w rozmowie z Onetem czym może skutkować de facto uniemożliwienie spółce prowadzenia działalności w Polsce. Podkreślił, że spółka nie może świadczyć usług ani dostarczać części zamiennych, bez względu na to czy urządzenie jest na gwarancji czy już po jej wygaśnięciu.

- W przypadku awarii i naszej chęci pomocy nie mamy jak tego zrobić. Karty paliwowe zablokowane, samochody zabrane przez firmę leasingowa, a za chwile będą wyłączone telefony z powodu niezapłaconych rachunków. To oznacza brak realizacji zamówień, brak dostaw, brak obsługi serwisowej - wyjaśnił Michał Dudek.

Według niego może to grozić klęską ekologiczną.

- Awaria dmuchaw wstrzymuje dystrybucje powietrza do ścieków i powoduje obumarcie bakterii odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków. Nieoczyszczone ścieki zostają zrzucone do odbiornika, czyli rzeki, jeziora lub morza - zauważył, zwracając uwagę, że dmuchawy pracują bez przerwy przez cały rok. - Brak odwodnienia tunelu związany z awarią nieeksploatowanych pomp na 100 proc. doprowadzi do utopienia się ludzi - zaalarmował.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (3)

 • czytelnik, 2022-06-07 18:08:57

  Polecam zapoznać się z komunikatem prasowym firm z dnia 16 maja 2022 roku (2022_05_16_Sulzer_komunikat_prasowy[37].pdf) oraz oświadczeniem z dnia 2022-05-23 (Sulzer-Wastewater-Polska-pismo-do-Klientow-23-maja-2022.pdf). Niestety nie można dodać komentarza z linkiem do powyższych dokumentów, ale ...bardziej dociekliwi czytelnicy znajdą.  rozwiń
 • czytelnik, 2022-06-07 18:00:09

  Autor powinien sprostować treść artykułu. Sankcjami objęte są dwa podmioty, jest to SULZER PUMPS WASTEWATER POLAND z siedzibą w Warszawie (a nie jak podaję autor w Lublinie) oraz SULZER TURBO SERVICES POLAND z siedzibą w Lublinie. Jeden podmiot zajmuje się dostawą urządzeń wod-kan ->SULZER ...PUMPS WASTEWATER POLAND, drugi specjalizujący się w naprawach turbin gazowych ->SULZER TURBO SERVICES POLAND  rozwiń
 • Wqqqq, 2022-06-07 10:02:29

  Hmm, jak sie opisuje w przetargach dmuchawy pod jednego to potem tak moze byc. Ale bez paniki - mysle, ze to wiekszy problem Sulzera niz zamawiajacych.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!