Z urobku wydobytego przy budowie tunelu pod Świną, w miejscu dawnego wysypiska przy ul. Karsiborskiej, powstanie nowe, ogólnodostępne miejsce do aktywności fizycznej i rekreacji z pumptrackiem, wydzielonym terenem do zjeżdżania na sankach, wybiegiem dla psów oraz torem treningowym do biegów z przeszkodami.
Jak informują władze Świnoujścia, teren przy ul. Karsiborskiej przeszedł rekultywację.
- Przeprowadzone ekspertyzy gruntu nie wykazały żadnego zagrożenia dla środowiska. Stąd możliwe jest jego wykorzystywanie na funkcje określone w planie zagospodarowanie przestrzennego miasta, czyli właśnie na rekreację - mówi Barbara Michalska, pierwszy zastępca prezydenta Świnoujścia.
W maju 2021 r. przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami. Zapytano ich, jakie formy rekreacji byłyby według nich najbardziej pożądane w miejscu dawnego wysypiska.
W odpowiedzi na to pytanie wpłynęło kilkanaście propozycji, a wśród nich m.in. pumptrack, wybieg dla psów, tor przeszkód dla psów, tor do jazdy na wrotkach i rolkach, sztuczne lodowisko, tor dla quadów.
"Do Budżetu Obywatelskiego 2022 wpłynął wniosek, aby powstał tam też tor treningowy do biegów z przeszkodami - z angielskiego zwany w skrócie OCR. Podobne działają już w innych polskich miastach, jeden z większych w Białymstoku. Po głosowaniu mieszkańców, razem z trzema innymi, wniosek znalazł się na liście projektów do realizacji" - wyjaśnia świnoujski ratusz.
Sam teren (wzniesienie) przygotuje konsorcjum PORR i Gülermak, które buduje tunel pod Świną. Obecnie trwają ostatnie rozmowy dotyczące przedsięwzięcia.
W pierwszej kolejności zostanie uformowana górka rekreacyjną, wykonawca wzmocni skarpy, a następnie zagospodaruje zielenią. Na wszystkie te zadania ma już niezbędne pozwolenia.
Konsorcjum przygotowało też dokumentację techniczną. Po stronie miasta będzie wyposażenie obiektu. Jako pierwszy powstanie tor treningowy do biegów z przeszkodami. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 900 tys. złotych.
Już ponad dwa lata trwa budowa tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, a z którego pochodzi urobek pod miejsce rekreacji.
Zgodnie z deklaracją wykonawcy i przedstawianym przez niego harmonogramem, oddanie tunelu do użytku ma to nastąpić przed sezonem letnim 2023 roku. Obiekt ma być gotowy do końca 2022 r., jednak potrzeba kilku miesięcy, by uruchomić wszystkie systemy zarządzające tunelem.
Czytaj też: Tunel w Świnoujściu powstanie jeszcze w tym roku, ale pojedziemy nim później
Droga między wyspą Wolin a wyspą Uznam będzie mieć łączną długość ok. 3,2 km. Powstający pod cieśniną Świny tunel jest jednorurowy. W każdym kierunku będzie po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne około 2 metrów szerokości. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 kilometra długości.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!