Partnerzy portalu

Weekend wilgotny, ale dość ciepły. Możliwe burze nad Polską

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 19 maja 2023 - 12:23
W piątek (19 maja) i w sobotę (20 maja) przez centralną i południową Polskę przemieści się strefa wilgoci związana z frontem atmosferycznym, który przyniesie zachmurzenie i opady deszczu, a lokalnie na południu kraju także burze - wynika z weekendowej prognozy IMGW.
  • Piątek w północno-zachodniej części kraju zapowiada się pochmurny, a po południu mogą wystąpić opady deszczu. Na północy i północnym wschodzie spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu. W centrum i na wschodzie prognozowane jest zachmurzenie duże, miejscami słabe opady deszczu.
  • W sobotę w północno-zachodniej części kraju zachmurzenie umiarkowane lub duże. Temperatura maksymalna od 16 do 19 st. Na północy i północnym wschodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna od 18 do 21 st. C. Wiatr słaby.
  • W niedzielę w północno-zachodniej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy i północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. W centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Na południowym zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, miejscami burze.

Piątek zapowiada się pochmurny, a po południu mogą wystąpić opady deszczu

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w północno-zachodniej części kraju zapowiada się pochmurny, a po południu mogą wystąpić tam opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C na wschodzie regionu do 18 st. C na zachodzie, nad morzem ok. 12 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu po południu przejściowo dość silny i porywisty.

Na północy i północnym wschodzie spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 do 14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim na północy regionu zachmurzenie umiarkowane, w pozostałej części duże i całkowite. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11 st. C na wschodzie, ok. 13 st. C w centrum do 18 st. C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.

W centrum i na wschodzie kraju prognozowane jest zachmurzenie duże, miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 st. C na północnym zachodzie do 16 st. C na południu. Wiatr słaby.

W południowo-zachodniej części kraju zachmurzenie przeważnie duże, miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 st. C na wschodzie do 16 st. C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami słabe opady deszczu. Temperatura od 1 do 4 st. C. Wiatr początkowo dość silny, porywisty, później umiarkowany.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie początkowo całkowite, później z przejaśnienia i miejscami opady deszczu. Po południu w Tatrach możliwe burze. Temperatura maksymalna od 14 st. C na zachodzie do 17 st. C na wschodzie, w rejonach podgórskich ok. 13 st. C, wysoko w Beskidach od 7 do 10 st. C, na szczytach Tatr około 5 st. C. Wiatr słaby, a wysoko w górach słaby i umiarkowany.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane lub duże. Możliwe opady deszczu

W sobotę w północno-zachodniej części kraju zachmurzenie umiarkowane lub duże. Temperatura maksymalna od 16 do 19 st. C, nad morzem ok. 13 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Na północy i północnym wschodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Początkowo na zachodzie regionu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18 do 21 st. C. Wiatr słaby.

W województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy regionu. Temperatura maksymalna od 18 do 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W centrum i na wschodzie IMGW prognozuje zachmurzenie na ogół umiarkowane, miejscami słabe przelotne opady deszczu, a na Lubelszczyźnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 19 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w trakcie burz wiatr porywisty.

W południowo-zachodniej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany. W szczytowych partiach Sudetów miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura od 7 do 10 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim rano zachmurzenie duże, później umiarkowane. Po południu miejscami ponownie wzrost zachmurzenia do dużego, przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Suma opadów w czasie burzy do 20 mm. Możliwe opady drobnego gradu. Temperatura maksymalna od 21 do 23 st. C, w rejonach podgórskich około 19 st. C, wysoko w Beskidach od 11 do 13 st. C, na szczytach Tatr około 9 st. C. Wiatr umiarkowany, a wysoko w górach umiarkowany, okresami porywisty. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

W niedzielę zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Lokalnie możliwe burze

W niedzielę w północno-zachodniej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Po południu miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20 do 23 st. C, nad samym morzem od 16 do 18 st. C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty.

Na północy i północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 20 do 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany.

W województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim zachmurzenie umiarkowane, w ciągu dnia wzrastające do dużego. Po południu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 do 24 st. C. Wiatr umiarkowany, porywisty.

W centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Na południu regionu przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20 do 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Na południowym zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 21 do 24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do około 70 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura od 9 do 12 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w czasie burz w porywach do około 70 km/h.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie umiarkowane wzrastające miejscami do dużego i do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Na południu regionu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 21 do 23 st. C, w rejonach podgórskich od 16 do 18 st. C. Wiatr umiarkowany, porywisty. W czasie burz porywy wiatru do 55 km/h.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!