PARTNERZY PORTALU

Rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe. RIO wyjaśnia, na co można przeznaczyć pieniądze

    PW    9 czerwca 2022 - 08:20
Rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe. RIO wyjaśnia, na co można przeznaczyć pieniądze
Z wnioskiem o opinię wystąpił burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski (Fot. Maciej Żebrowski Facebook)

Burmistrz Wałcza (woj. zachodniopomorskie) Maciej Żebrowski zwrócił się do RIO w Szczecinie o opinię w kwestii możliwości wydatkowania rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe na usuwanie skutków huraganu. Chodzi o likwidację uszkodzeń m.in. w budynkach urzędu miasta oraz innych jednostek miejskich. Zdaniem Izby to burmistrz musi dokonać oceny prawnej i zasadności takiego wydatku.
  • W myśl ustawy o zarządzaniu kryzysowym, w budżecie JST tworzy się rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości nie mniejszej niż 0,5 proc. wydatków budżetu JST, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na wynagrodzenia i pochodne oraz wydatki na obsługę długu.
  • „Czy za odtworzenie obiektów infrastruktury krytycznej można uznać naprawę dachów na budynku urzędu miasta, dachów na budynkach innych jednostek miejskich oraz dachów na budynkach szkół?” – zapytał burmistrz Żebrowski.
  • RIO przypomniała, że do wyłącznej kompetencji burmistrza należy dysponowanie rezerwami i decydowanie w sprawach zarządzania kryzysowego. Przywołując orzeczenia sądów, podkreśliła, że rezerwa celowa to wydatki nieprzewidziane i nieplanowane.

W piśmie do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie burmistrz Wałcza poruszył kwestię szkód wywołanych przez huragan Eunice, który przeszedł nad Polską 19 i 20 lutego 2022 r.

„Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla powiatu wałeckiego wydał trzeci, czyli najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Huragan jest zdarzeniem niosącym znamiona klęski żywiołowej. Przez wiele godzin w mieście występowały przerwy w dostawach prądu oraz wody. Stacje benzynowe nie sprzedawały paliwa. Nie działała sieć komórkowa GSM. W wyniku huraganu powalone zostały drzewa oraz uszkodzone zostały m.in. dachy na wielu budynkach” – wyliczył Maciej Żebrowski.

Chciał wiedzieć, czy przy takim stanie faktycznym na usuwanie skutków huraganu mogą być uruchomione środki z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe oraz czy mogą pójść na usuwanie wszystkich skutków huraganu, czy jedynie na odtworzenie obiektów infrastruktury krytycznej?

„Czy za odtworzenie obiektów infrastruktury krytycznej można uznać naprawę dachów na budynku urzędu miasta, dachów na budynkach innych jednostek miejskich oraz dachów na budynkach szkół?” – zapytał.

Czytaj też: Rezerwa celowa na remont mieszkań dla Ukraińców? RIO wyjaśnia

0,5 proc. wydatków JST na sytuacje negatywnie wpływające na bezpieczeństwo ludzi i mienia

Zgodnie z art. 26 ust. 4 ustawy o zarządzaniu kryzysowym, w budżecie jednostki samorządu terytorialnego tworzy się rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości nie mniejszej niż 0,5 proc. wydatków budżetu JST, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na wynagrodzenia i pochodne oraz wydatki na obsługę długu.

RIO w Szczecinie podkreśliła, że rozwiązanie rezerwy na zarządzanie kryzysowe może być determinowane jedynie sytuacją kryzysową w rozumieniu art. 3 pkt 1 ww. ustawy, który mówi „sytuacji wpływającej negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującej znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków”.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!