Wakacje w różnych terminach? Gminy turystyczne są „za”

Wydłużeniem sezonu wakacyjnego najbardziej zainteresowane są gminy nadmorskie. Na zdjęciu plaża w Świnoujściu (Fot. UM Świnoujście)
Stowarzyszenie Gmin Górskich zaproponowało, by wzorem ferii zimowych wprowadzić ruchome wakacje. Letnia przerwa odbywałaby się w różnych terminach w poszczególnych regionach. Początek pierwszego terminu to 15 czerwca, a koniec ostatniego - 15 września. Takie wydłużenie lata to szansa dla gmin turystycznych w całym kraju.
- Ruchome wakacje, tj. odbywające się w różnych terminach w zależności od regionu kraju, to rozwiązanie stosowane m.in. w Niemczech, Włoszech, Holandii i Austrii.
- Jego zwolennicy przekonują, że skorzystaliby na tym wszyscy: sami turyści i wczasowicze (niższe ceny i mniejszy tłok), branża turystyczna (dłuższy o miesiąc główny sezon), a nawet pracownicy i pracodawcy (łatwiej byłoby ułożyć grafiki urlopowe).
- Za wprowadzeniem ruchomych wakacji opowiadają się m.in. włodarze Giżycka, Łeby, Ustki, Karpacza, Białowieży, Zakopanego i Kościeliska.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE2
-
Olas
2023-01-22 14:50:38
Beznadzieja. Już w ferie widać jak różnicują się ceny w zależności od wczasowiczów. Ci ostatni płacą najmniej. A jak ferie ma Warszawa to ceny szczytują.
-
Przemysław Antoniewicz
2023-01-16 10:43:33
Bardzo mądre rozwiązanie. Proponuję nie kombinować tylko skorzystać z gotowego rozwiązania niemieckiego. Strefy dzieli się tam nie wg widzi mi się, tylko po analizie liczby mieszkańców tak aby liczba letników rozkładała się równomiernie. Wprowadza się coroczną rotację czasowa stref, tak że ci którzy... rozwiń