Partnerzy portalu

Zamiast bonu turystycznego będą nowe formy wsparcia turystyki

 • PAP/AT
 • Opublikowano: 24 maja 2023 - 10:02
Nie będzie nowego bonu turystycznego w takiej formie, w jakiej funkcjonował wcześniej. Analizowane są natomiast inne formy wsparcia krajowej turystyki – powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Branża turystyczna oczekuje wsparcia.
 • Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie - powiedział Andrzej Gut-Mostowy.
 • Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki - zaznaczył.
 • Branża turystyczna, która cały czas odbudowuje się po pandemii, oczekuje wsparcia krajowego ruchu turystycznego.

Gut-Mostowy: Analizowane są inne formy wsparcia turystyki

"Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki" - powiedział Gut-Mostowy.

Bon turystyczny obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko lub w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł, można było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju. Jak podał ZUS, w ramach programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł.

Branża turystyczna oczekuje wsparcia krajowego ruchu turystycznego

Branża turystyczna, która cały czas odbudowuje się po pandemii, oczekuje wsparcia krajowego ruchu turystycznego.

"Wszyscy hotelarze pragną nowego świadczenia mającego pobudzić ruch turystyczny, nawet ze świadomością, że jest to wbrew walce z inflacją. Zdajemy sobie sprawę, że byłoby to kolejne rozdawnictwo, ale nam każde wsparcie ratuje nasze pocovidowe budżety, bo ciągle się odbudowujemy po pandemii" - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Pod koniec kwietnia na antenie Radia RMF24, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk pytany o formę ewentualnego nowego wsparcia turystyki wskazał, że ewentualnie propozycja zakładałaby poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę nakierowaną na wypoczynek.

Turyści czekają na oficjalną decyzję w sprawie nowej formy wsparcia turystyki

Według Tatrzańskiej Izby Gospodarczej pojawienie się informacji o nowej formie wsparcia turystyki spowodowało częściowe wstrzymanie rezerwacji i oczekiwanie turystów na nową propozycję rządu.

"Turyści raportują, że czekają na oficjalną decyzję w tej sprawie i niejednokrotnie wstrzymują się z rezerwacjami, ponieważ dzięki programowi takiemu jak bon turystyczny, mogliby pozwolić sobie na dłuższy pobyt lub na wybranie droższej oferty. Na ten moment informacja zapowiedzi wsparcia działa przeciwko intensyfikacji sprzedaży" - powiedział Wagner.

KOMENTARZE4

 • miki 2023-05-28 12:03:15
  jak nie obniżą cen, to niech nie liczą na turystów...pójdę lub pojadę rowerem na wycieczkę do okolicznego lasu
 • Barejka 2023-05-24 17:08:49
  Do Mietek: Zgadzam się, dlaczego pracujący, którzy na przykład nie mają dzieci nie mogą liczyć na wsparcie... też chcemy odpocząć i się regenerować. Niestety mam odczucie, że pracuję na to żeby inni mieli, samemu nie mając nic. To dyskryminacja.
 • Mietek 2023-05-24 11:36:30
  A moze by tak w koncu dac cos ludziom pracujacym,dlaczego tylko wspieramy dzieci,starsi 50 60 latkowie pracujacy nie maja prawa do bonu....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!