Partnerzy portalu

Tak powstają złe przepisy. Raport wymienia długą listę powodów

Między innymi samorządowcy i przedsiębiorcy od lat wskazują na pozostawiającą wiele do życzenia jakość stanowionego w Polsce prawa. Właśnie ukazał się raport o stanie legislacji w naszym kraju.
  • - Przepisy w Polsce często pęcznieją i są rolowane, czyli ich wejście w życie nawet latami jest odwlekane w czasie - wskazują autorzy najnowszej edycji raportu „Barometr prawa”.
  • - Do projektów regulacji dodawane są zaskakujące, nie przechodzące konsultacji publicznych wrzutki, których autorzy często są nieznani - mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, współautorka raportu.
  • Z analizy wynika, że aż 42 proc. rządowych ustaw, które zostały uchwalone w 2022 roku, nie miało udokumentowanych konsultacji publicznych.
  • Zgłaszanie do sejmu ustaw drogą poselską lub senacką bywa wykorzystywane do szybkiego przepychania projektów z ominięciem konsultacji. Taki sposób tworzenia prawa dotyczył 21 proc. ustaw, które weszły w życie w 2022 roku.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Przemysław Antoniewicz 2023-03-28 09:58:54
    Czy projektowane przepisy przeszły odpowiednie konsultacje ma znaczenie drugorzędne. Najgorsze są bardzo niskie kwalifikacje prawnicze "prawodawców" objawiające się wiarą, że wiele sytuacji powinno być określonych w wyspecjalizowanych przepisach, im więcej powstaje problemów tym więcej prz...episów... To przeważający dzisiaj trend w Polsce i instytucjach unijnych. Biurokracja, biurokracja i biurokracja. Coraz więcej przepisów, coraz więcej urzędników. Tymczasem regulacje wielu sytuacji, w których wydaje się przepisy administracyjne można znaleźć w przepisach ogólnych prawa cywilnego, czy administracyjnego. Umożliwiają one wyinterpretowanie (wg. naukowych reguł prawniczych) praktycznych rozwiązań. Takie reguły oparte na zasadach jeszcze prawa rzymskiego nie były, co do istoty kwestionowane, ani przed wojną, ani w PRL. Dziwne, że we w demokracji poszliśmy w taką ogromną biurokracji, gdy o ważności wydanych rozstrzygnięć decyduje nie ratio legis lecz takie lub inne uchybienia proceduralne. Do przywrócenie zdrowego rozsądku także w stanowieniu prawa by obejmowało ono maksimum sytuacji potrzebna jest zmiana mentalności i..... lepsze wykształcenie prawnicze.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!