Partnerzy portalu

Wójt gminy Potęgowo o farmach wiatrowych: strach ma wielkie oczy

  • aw
  • 7 lutego 2023 - 11:27
władze gmin, gdzie takie elektrownie wiatrowe stoją już od lat, zapewniają, że w cieniu wiatraków da się żyć. A dzięki wpływom z podatków gmina może wiele zyskać.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

We wtorek rusza posiedzenie Sejmu, na którym kontynuowane będą prace nad nowelizacją ustawy o inwestycjach w lądowe farmy wiatrowe. Organizacje wspierające rozwój OZE apelują o odważniejsze zmiany w prawie, a władze gmin, gdzie takie elektrownie stoją już od lat, zapewniają, że w cieniu wiatraków da się żyć - pisze serwis Businessinsider.

Portal daje przykład gminy Potęgowo, do której budżetu rocznie wpływa około 4 mln zł podatków od właścicieli zlokalizowanych tu farm wiatrowych.

Mieszkańcy mieli sporo obaw, bo w przestrzeni publicznej pojawiały się różne głosy, np. że krowy nie będą dawać mleka, a kury znosić jajek.  - Po latach okazało się, że te obawy zupełnie się nie sprawdziły. Krowy dają mleko, a kury niosą jajka. Strach ma wielkie oczy. Dlatego tak ważne jest, by mieszkańcy od początku dostawali pełną informację na temat inwestycji. To klucz do tego, by uniknąć protestów społecznych - mówi Business Insiderowi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo.

W ostatnich latach realizowane były w Polsce jedynie te projekty wiatrowe, dla których inwestorom udało się uzyskać pozwolenia przed wprowadzeniem w 2016 r. restrykcyjnej zasady 10H. Według tej zasady nie można budować farmy w odległości od budynku mieszkalnego mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka. Dyskusja o poluzowaniu tych norm toczy się od lat, ale dopiero w 2023 r. projekt zmian trafił pod obrady Sejmu.

Cały artykuł czytaj tutaj.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!